Więźba dachowa

 

Więźba dachowa i tarcica wymiarowa to podstawowe elementy wchodzące w skład konstrukcji dachu (murłaty, krokwie, płatwie, łaty itp.) Należą one do robót ciesielskich, a przekazywanie sił od obciążeń ciężarem własnym, wiatrem oraz śniegiem pomiędzy poszczególnymi elementami odbywa się poprzez zastosowanie złączy ciesielskich.

Więźba dachowa

Więźba dachowa w naszym składzie nieopodal Wrocławia wykonywana jest na indywidualne życzenie Klienta według dostarczonego zestawienia drewna oraz specyfikacji. Realizujemy zamówienia dla Klientów z całego województwa dolnośląskiego

Uregulowania prawne

Zarówno w Polsce, jak i w krajach członkowskich UE istnieje szereg uregulowań, które muszą spełniać elementy składające się na więźbę dachową. Przede wszystkim muszą być one wykonane z odpowiedniego gatunku drewna. O jego rodzaju decyduje architekt w projekcie dachu. Zgodnie z obowiązującym prawem, drewno na więźbę powinno być klasy nie niższej niż K 27. Jest to równocześnie najczęściej wykorzystywana klasa drewna.

Rodzaje więźby dachowej

Więźba dachowa, którą wykonujemy w naszym składzie mieszczącym się nieopodal miasta Wrocław, występuje w kilku różnych rodzajach. Najbardziej popularnym i zarazem podstawowym wiązarem jest tzw. wiązar krokwiowy. Drugim jest wiązar jętkowy, który składa się z krokwi wiązarowych. Pozostałe to: wiązar płatowo-kleszczowy oraz wieszakowy.

Najważniejsze rodzaje więźby dachowej:

  • klasyczna więźba dachowa, która jest wykonywana z tzw. drewna mokrego, które w krótkim czasie jest poddawane całemu procesowi produkcyjnemu. Ze względu na stosunkowo niską cenę, ten rodzaj więźby należy do najczęściej stosowanych materiałów konstrukcyjnych w Polsce.
  • więźba suszona i strugana, realizowana przy wykorzystaniu drewna suszonego komorowo, a następnie struganego i łączonego na specjalne mikrowczepy (lub w przypadku dużych elementów klejona warstwowo metodą BSH). Drewno suszone i strugane może zostać pozostawione bez dodatkowej impregnacji środkami chemicznymi.

Wyceny więźby dachowej dokonujemy na podstawie zestawienia drewna lub projektu. Termin realizacji zamówienia uzależniony jest od stopnia trudności wykonania poszczególnych elementów, takich jak przekrój czy długość. Jednak przeciętny okres oczekiwania to ok. 2 tygodnie. Więźbę dachową wykonujemy nie tylko dla Klientów z miasta Wrocław. Obszar naszej działalności to całe województwo dolnośląskie.

Produkty